Pruszkowski Uniwersytet Dziecięcy

Pruszkowski Uniwersytet Dziecięcy to propozycja dla dzieci, które chcą zdobyć wiedzę i nowe umiejętności w praktycznym działaniu. Program realizowany jest w formie warsztatów, dzięki temu łączymy wiedzę i praktyczne umiejętności. Tworzymy przestrzeń do eksperymentowania, poszukiwania, odnoszenia sukcesów i popełniania błędów. Wszystko po to, by młodzi studenci mieli radość i satysfakcję z tego, co robią. By wychodzili bogatsi o nowe doświadczenia. Będą obserwować otaczający świat, rozwijać wrażliwość przestrzenną, zgłębiać tajniki chemii i biologii, projektować i konstruować. Spotkania są doskonałą okazją do stawiania pytań, wyciągania wniosków, poszukiwania rozwiązań i poszerzania horyzontów.

W programie Pruszkowskiego Uniwersytetu Dziecięcego w sezonie 2024/25 proponujemy:

– Badacz odkrywca – doświadczenia i eksperymenty,

– Druk 3D, Wirtualna Rzeczywistość VR, długopisy 3D, AI

– Warsztaty przyrodnicze i pokrewne

 

 

 

Inauguracja roku akademickiego 2024/25

5.10.2024 /sobota/ godz. 11.00

Interaktywny wykład

Naukowiec „od kuchni”

Przyjrzyjmy się pracy naukowej od kuchni. Na czym ona polega? W czym naukowiec przypomina kucharza? Jak swoją wiedzę naukową może wykorzystać w domowej kuchni? Podczas wykładu pomieszamy naukowca z kucharzem i co otrzymamy? Niezły bigos! Udowodnimy, że gotowanie ma wiele wspólnego z chemią, fizyką i biologią.

Naukowo dowiedziemy czemu ciasto rośnie a lemoniada bywa wybuchowa. Za pomocą licznych eksperymentów wyjaśnimy szereg niewiadomych. Czemu chemik lubi kapustę i herbatę? Dlaczego świeże mięso jest różowe, a stare zielenieje i brzydko pachnie? Jak działają nasze kubki smakowe i węch? Czy te zmysły można oszukać? Co oznacza, że tłuszcz jest nienasycony? Jak temperatura wpływa na gotowanie? Czemu ogień jest gorący a lód zimny? Na koniec zastanowimy się jak będą wyglądać nasze potrawy w przyszłości i czym jest kuchnia molekularna.

Wykład poprowadzi Agnieszka Podlaska – popularyzatorka nauk ścisłych, doktor nauk biologicznych w zakresie biochemii.

Sala audytoryjna MOK „Kamyk”

ZAPRASZAMY


Pytania i dodatkowe informacje
pud@mok-kamyk.pl